تبدیل ایده به محصول با قالب سازی

آیا تاکنون فکر کرده اید مواد و محصولاتی که روزانه استفاده می کنیم، مثل قاشق و چنگال، خودکار، لیوان، و حتی کیس های کامپیوتر چگونه ساخته می شوند و چگونه سازندگان می توانند این محصولات را این قدر صاف و دقیق تولید کنند؟قالب سازی ، یکی از مراحل مهم و ضروری در تهیه محصولات گوناگون است. به بیانی دیگر قالب ابزار شکل هر نوع محصولی است که شکل دلخواه کارفرما را به خود می گیرد. در ادامه این مطلب درباره قالب سازی و قالب سازی پلاستیک  بیشتر صحبت خواهیم کرد.

درباره قالب سازی بیشتر بدانیم

همان طور که گفتیم، قالبسازی اولین قدم از تولید محصول می باشد. جالب است بدانید از حدود پنج هزار سال قبل ، اولین انواع قالب سازی مشاهده شده است. در گذشته از چوب گچ سنگ و ماسه برای ساخت قالب استفاده می شد. ساخت قالب از قدیم تا کنون بنا بر یک تعریف معرفی شده است: ساخت قالب یک فرآیند تولیدی برای تولید قطعات با تزریق مواد به یک قالب است. ساخت قالب مدرن را می توان با یک سری از مواد، از جمله فلزات، شیشه ، الاستومرها، پلیمرهای گرمانرم و گرماسخت و … ، انجام داد.

انواع روش های قالبسازی

برای ساخت قالب از روش های مختلفی استفاده می شود که که با توجه به قطعه نهایی و ویژگی‌هایی که از آن قطعه مورد انتظار است؛ نوع قالب نیز متفاوت خواهد بود. به طور کلی قالب‌ ها را می‌توان به چهار دسته تقسیم کرد:

قالب ‌های ریخته ‌گری

برای تولید تمام قطعاتی که به روش ریخته گری ساخته می ‌شوند؛ نیاز به تهیه قالب می ‌باشد. جنس و ویژگی‌های قطعه از مهم ترین فاکتور هایی است که قالب ریخته گری بر اساس آن انتخاب می شود. قالب ‌های ریخته گری خود به سه دسته تقسیم می شوند که هر یک کاربرد خاص خود را داشته و در شرایط گوناگون قابلیت استفاده دارد.

 • قالب ‌های دایکاست (High pressure)
 • قالب ‌های ریژه (low pressure)
 • قالب‌های ماسه ‌ای (sand)
 1. قالب ‌های تزریق پلاستیک
 2. قالب‌های آهنگری
 3. قالب‌های پرس

قالب ‌ها بر اساس مواد محصول به دسته های متعددی تقسیم می شوند:

 1. قالب‌های پلاستیک
 2. فلزی
 3. سیمانی
 4. گلی
 5. گچی
 6. ازبست
 7. شیشه
 8. کاغذ
 9. پلیمر
 10. سرامیک
 11. چوب
 12. پارچه
 13. فوم
 14. سنگ
 15. مواد خوراکی

قالب پلاستیکی

یکی از شاخه های متداول قالب سازی، قالب سازی پلاستیکی است.

برای تولید مواد پلاستیکی باید ماده ی اولیه را دورن قالب هایی ریخته شود تا بعد از سرد شدن پلاستیک شکل و حالت قالب را به خود گرفته و محصول تولید شود. در گذشته نه چندان دور برای تولید پلاستیک از قالب های فولادی استفاده می شد. یکی از اصلی ترین معایبی قالب های فولادی؛ هزینه سنگینی بود که بر دوش مدیران می گذاشتو. اما اکنون برای تولید قالب پلاستیک از آلمینیوم استفاده میشود. تولید قالب پلاستیک دارای دو مرحله کلی است:

 • در مرحله اول با استفاده از سیستم های رایانه برای طراحی طرح اولیه اقدام می شود. بعد از طراحی اولیه، نسخه سه بعدی آن نیز طراحی شده و به کارفرما ارائه می شود. در طراحی سه بعدی، انقباض، جای تراش، شیب ها، ابعاد سر ماهیچه ها و محل قرار گرفتن سوراخ های ونت و پران مورد ارزیابی و بررسی می گیرد. تمامی این موارد برای این است که محصول و قطعه نهایی از کیفیت مطلوبی برخوددار باشد. در مرحله بعد باید طرح سه بعدی به واحد تولید CNC ارسال شود تا فرایند تولید قالب پلاستیک آغاز شود .
 • در مرحله دوم از مجموعه مراحل تولید قالب سازی از دستگاه CNC برای تولید قالب استفاده می شود. تمامی اجزا قالب باید با استفاده از این دستگاه انجام شود علت نیز این است که این دستگاه کوچک ترین قطعات را نیز با حداکثر دقت اجرا می کند و جای هیچگونه خطایی را نمی گذارد .

با توجه به این مورد که قالب هر صنعت با صنایع دیگر متفاوت است؛ قالبسازی در دسته بندی های مختلفی صورت می گیرد:

 • قالب های فلزی (سنبه ماتریس برش ، کشش ، خم ، مرکب ، پرگرسیو ، فاین بلنکینگ ، فورج)
 • قالب های پلاستیک (انواع تزریقی و بادی (بلومولدینگ)
 • قالب های دایکاست (هات چمبر ، کلد چمبر)
 • قالب های ترموستینگ (باکالیت)
 • قالب های لاستیکی (انواع مختلف)
 • انواع جیگ و فیکسچر و ابزار مخصوص

شود . مزیت اصلی این جنس از قالب این است که علاوه بر هزینه ی پایینی که تولید آن دارد دارای طول عمر بالایی نیز هست و تا چند سال می توان از آنها استفاده نمود

جمع بندی

قالب سازی، اولین مرحله از تولید محصول می باشد. قالب ابزار شکل هر نوع محصولی است که شکل دلخواه کارفرما را به خود می گیرد. یکی از شاخه های متداول قالب سازی، قالب سازی پلاستیکی است که امروزه به دلیل قیمت مناسب و سهولت استفاده، بسیار محبوبیت دارد. برای تولید مواد پلاستیکی باید ماده ی اولیه را دورن قالب هایی ریخته شود تا بعد از سرد شدن پلاستیک شکل و حالت قالب را به خود گرفته و محصول تولید شود. گروه صنعتی ویژن مولد، یکی از بزرگترین و حرفه ای ترین تولید کنندگان قالب سازی پلاستیک در ایران است. امروزه بسیاری از قطعات به کار رفته در وسایل الکترونیکی از پلاستیک ساخته می شوند. این قطعات پلاستیکی با روش های متعددی تولید می شوند که گروه ویژن مولد با داشتن مهارت های بسیار در زمینه تولید انواع قطعات، بر تمامی روش های اصلی مسلط است. این مجموعه در بالاترین کیفیت و به کارگیری جدید ترینن متد های جهانی، آماده خدمت رسانی به مشتریان بوده و هر ایده ای را در کمترین زمان به محصول تبدیل خواهد کرد.

“این مطلب تبلیغاتی است”

انتهای پیام/

مجله اینترنتی دو استیج

درباره ی Vrtj50890

مطلب پیشنهادی

مشاوره سئو چیست؟ با مشاوره سئو اسماعیل سحاب در رقابت آنلاین پیروز باشید

دریافت مشاوره سئو از یک گروه متخصص در این حوزه می‌تواند به شما کمک کند …